بلاگ

Domain Name System چیست


DNS به معنای Domain Name System، یک سرویس در شبکه‌های کامپیوتری هست که کار آن این است که بقیه سرویس‌ها را به شما معرفی نماید. 

پروتکل اینترنت


Ip مخفف internet protocol می‌باشد که مهمترین وظیفه پروتکل IP آدرس دهی و مشخص کردن مبدا و مقصد یک packet است. IP دارای ورژن و استاندارد‌های مختلفی می‌باشد.

مک آدرس چیست؟


MAC مخفف Media Access Control، یک آدرس 48 بیتی یا 64 بیتی فزیکی منحصر به فرد برای هر یک از device های شبکه می‌باشد. MAC Address بر روی NIC های شبکه یا کارت های شبکه تعریف می‌شود.

بررسی مدل OSI


یک مدل فرضی، متشکل از هفت لایه هست که در آن هر کدام از این لایه‌ها وظیفه خاص خود را بر عهده دارند و کار خود را انجام می‌دهند. کلمه Interconnection به این معناست که در این مدل اتصال داخلی وجود دارد.

دسته بندی منطقی شبکه‌های کامپیوتری


 امروز قصد داریم در مورد دسته بندی شبکه‌های کامپیوتری از نظر منطقی صحبت کنیم. شبکه‌های کامپیوتری از نظر منطقی به سه دسته تقسیم می‌شوند.

دسته بندی جغرافیایی شبکه‌های کامپیوتری


در کل شبکه‌های کامپیوتری به دسته بندی‌های جغرافیایی و منطقی تقسیم بندی می‌شوند. البته برخی از افراد، شبکه‌های کامپیوتری را بر اساس توپولوژی‌های شبکه نیز دسته بندی می‌کنند.

انواع مدیا های ارتباطی


چیزی که من می‌خواهم در این بخش به شما توضیح بدم انواع مدیا های ارتباطی هست. انواع مدیاها شامل کابل های کواکسیال، Twisted-pair و فیبرنوری می‌باشد.

topology شبکه های کامپیوتری


Topology در واقع نحوه اتصال فیزیکی عناصر شبکه است. شاید تصوری که شما راجب اتصال فیزیکی داشته باشید کمی متفاوت باشد.

شناسه های SID


SID به معنای security identifiers هست. در سیستم عامل‌های ویندوزی شناسه‌هایی به عنوان SID وجود دارند که در واقع تعیین کننده سطح امنیت users و groups می‌باشد. در اولین سیستم عامل‌هایی که توسط شرکت ایکروسافت ساخته شد اصلا چیزی بعنوان user وجود نداشت.

متد‌های Authentication


منظور از متد‌های Authentication شیوه‌هایی هست که توسط آن یک سیستم کامپیوتری شما را احراز هویت می‌کند. قبل از شروع می‌خواهم این نکته را متذکر شوم که خیلی از این موارد جزو network+ نیست و من صرفا برای آشنایی این موارد را توضیح می‌دهم.