ولوم افکت در میکسر دایناکورد

ولوم افکت در میکسر دایناکورد

ولوم افکت در میکسر

ولوم های افکت یا اکو ( FX ) در میکسر های دایناکورد در زیر اکولایزر پارامتریک هر لاین ( Line ) قرار دارد. در کل افکت ها چه در نرم افزار ها و چه در دستگاه ها با حروف “FX” شناخته می‌شود.

این فقط مختص کار های صوتی نیست بلکه شما می‌توانید توی نرم افزار های مختلف تدوین و کار های گرافیکی نیز این را مشاهده کنید. در میکسر های دایناکورد مثل مدل PM 2200 برای هر ردیف صدا دو ولوم افکت قرارداده شده.

این بدین معناست که شما به طور همزمان می‌توانید دو افکت را روی صدای ورودی از هر ردیف صدا اعمال کنید. خب در واقع این یک محدودیت برای صدابرداران است. در میکسر های دیجیتالی و میکسر های نرم‌افزاری قابلیت اعمال افکت بر روی صدای هر ردیف صدا بیشتر است.

شما در میکسر های دایناکورد یک محدودیت دیگر هم دارید. کل افک های که به طور همزمان می‌توانید روی همه لاین ها اعمال کنید بیشتر از دو افکت نیست. شاید شما در یک برنامه نیاز داشته باشید به سه میکروفن افکت های متفاوتی بدهید.

خب منطقی است که برای اینکار یک میکسر دایناکورد کار شما را راه نمی‌اندازه.

ولوم افکت چه کار می‌کند؟

ولوم های افکت میزان افکت های دستگاه را بر هر کدام از ردیف های صدا کنترل می‌کند. اگر بخوام ساده تر توضیح بدم ، هرچی این ولوم بیشتر باشه صدای تکراری که بعد از صدای اصلی تکرار می‌شود ، بیشتر است. بلندی صدای افکت نسبت به صدای اصلی به چند چیز بستگی داره:

  • بلندی ولوم افکت هر لاین
  • نوع افکت تنظیم شده برای دستگاه
  • میزان فیدر افکت
  • میزان افکت های ارسال شده به خروجی ها
  • میزان دیلی و فیدبک تنظیم شده برای افکت

البته مواردی که در بالا گفتم مربوط به خود میکسر است. کاملا منطقی است که نوع میکروفن و نوع باند های و اکولایز تنظیم شده روی هر باند بر روی جنس صدا و جنس صدای افکت تاثیر خواهد داشت. معمولا در هیات ها صدای ذاکر را به گونه ای تنظیم می‌کنند که بعد از هر کلمه ، یکبار دیگر همان کلمه با همان بلندی تکرار شود. در آینده در مورد تنظیم افکت های صدا توضیح خواهم داد.

در برخی برنامه ها برای هر ردیف صدا از دو افکت به صورت همزمان استفاده می‌شود. این امر کاملا تجربی هست. در بعضی هیات ها زمانی که مداح وسط مداحی شور شروع به ذکر گفتن می‌کند ، از دو افکت مونو و استریو به طور همزمان استفاده می‌شود. اگر از ترکیب افکت منو با دیلی 60ms با افکت های دیگه به طور همزمان استفاده کنید ، معمولا صدا لیزری می‌شود. البته بازم می‌گویم این امر کاملا تجربی هست.

برای آموزش چگونگی تنظیم افکت پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment