برند یاماها

کمپانی یاماها، یک شرکت ژاپنی است که در خیلی از صنایع و کارخانه‌های تولیدی نقش موثری دارد. از طرفی برخی این شرکت را یکی از بزرگترین شرکت آلات موسیقی در جهان می‌دانند. علاوه بر سازها و لوازم موسیقی شرکت یاماها به تولید میکسرهای صدا، آمپلی فایرها و سایر تجهیزات صوتی دیگر نیز می‌پردازد.

در واقع می‌توان گفت این شرکت ژاپنی تولیدات بسیار زیادی در صنایع گوناگون دارد. البته برخی این شرکت را با نام Yamaha Motor نیز می‌شناسند. شرکت یاماها یکی از تولیدکنندگان موتور سیکلت‌ها نیز محسوب می‌شود و محصولات این برند در سراسر جهان، به محصولات با کیفیت معروف است.

Yamaha Motor در سال ۱۹۵۵ میلادی بعنوان یک شرکت کوچک و با مجوز‌های محدودی برای تولید موتور سیکلت تاسیس شد. در اوایل این شرکت نیز همانند بسیاری از شرکت‌های دیگر وابسته به تولیدات دیگر بود ولی در ادامه کار به یک شرکت مستقل تبدیل شد که خیلی از محصولات را تولید می‌کند.

در حال حاضر شرکت یاماها بعنوان بزرگترین تولید کننده محصولات آلات موسیقی در جهان شناخته می‌شود. محصولات این شرکت همواره از بهترین کیفیت برخوردار هستند. از جمله محصولات این شرکت در حوضه آلات موسیقی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • silent pianos
  • drums
  • Guitars
  • brass instruments
  • woodwinds
  • Violins
  • Violas
  • Cello
  • Vibraphones

همچنین شرکت یاماها در تولید محصولات صوتی و تصویری همانند میکسر‌های دیجیتال نیز یکی از شرکت‌های پیشرو محسوب می‌شود. بعلاوه این شرکت محصولاتی در حوزه‌های تجهیزات کامپیوتری، کالا‌های ورزشی، لوازم خانگی، فلزات تخصصی، و ربات‌های صنعتی نیز دارد.

 

برند یاماها

 

تاریخچه شرکت یاماها

در مورد تاریخچه این شرکت مطالب بسیار زیادی وجود دارد که ما در اینجا قصد پرداختن به خیلی از این موارد را نداریم. به هر حال شرکت YAMAHA بیش از ۱۳۰ سال در حوزه‌های گوناگونی در حال فعالیت است و قطعا شرکتی با این قدمت تاریخچه بسیار طولانی در بر خواهد داشت.

آنچه که من در این محتوا از سایت mixseda قصد پرداختن به آن را دارم تنها بخشی از فعالیت‌های این کمپانی وسیع است. همچنین در طول زمان این شرکت، شرکت‌های زیادی را خریداری نموده که در مورد خود این شرکت‌ها می‌توان مقالات گسترده‌ای تهیه نمود.

توراکوسو یاماها (Torakusu Yamaha) یک تاجر و کارآفرین (businessman) ژاپنی بود، که در ۱۲ اکتبر ۱۸۸۷ میلادی شروع به فعالیت نمود. قبل از آن یکی از فعالیت‌های توراکوسو یاماها ساخت ساعت بود ولی ساخت اولیت ارگ بادی او در سال ۱۸۸۷ باعث شد شغل خود را تغییر داده و شرکتی با نام نیپون گاکی ثبت نماید.

در سال ۱۹۷۷ شرکت یاماها موفق به عرضه محصول Yamaha CS-80 که یک سینث‌سایزر (Synthesiser) آنالوگ بود. عرضه این محصول خیلی به محبوبیت شرکت یاماها افزود. پس از آن این شرکت اولین سینث‌سایزر (Synthesiser) دیجیتال خود را بنام Yamaha DX7 در سال ۱۹۸۳تولید کرد.

Yamaha DX7 به یکی از معروف‌ترین سینتی سایزر‌های زمان خود تبدیل شد. البته که در سال‌های ۱۹۸۳ تا ۱۹۸۶ که این محصول تولید و به بازار عرضه شد عنوان اولین سینتی سایزر دیجیتالی را کسب نمود. از دهه ۸۰ میلادی بسیاری از آثار ضبط شده توسط Yamaha DX7 ساخته شده اند.

در سال ۱۹۸۸ شرکت یاماها موفق به ساخت اولین دستگاه ضبط برروی CD در جهان شد. در سال شرکت YAMAHA، شرکت Sequential Circuits را خریداری نمود. همچنین این شرکت ۵۱ درصد از سهام شرکت رقیب خود را بنام korg خریداری کرد.

یاماها از سال ۱۹۵۹ تلاش کرد یکی از موفق‌ترین شرکت‌ها در تولید لوازم تیر اندازی باشد ولی در سال ۲۰۰۲ به دلایلی نامعلوم تولید این وسایل را زمانی متوقف نمود که توانسته بود موفقیت‌های زیادی در این حوزه کسب کند. حتی ۶ نفر از قهمان‌های جهان از تیر و کمان‌های این شرکت برای پیروزی استفاده کرده بودند.

در سال ۲۰۰۷ شرکت یاماها، شرکت کمبل را در انگلستان خریداری کرد. پیش از این این شرکت تولیدات کمپانی یاماها را در انگلستان می‌فروخت. با خرید شرکت کمبل توسط یاماها، این شرکت به یکی از شعب کمپانی یاماها تبدیل شد.

همچنین در دسامبر همان سال شرکت یاماها ضمن عقد یک قرارداد با یکی از بانک‌های اتریشی، شرکت بوسندورفر (Bösendorfer) را خریداری نمود. بوسندورفر یا بوزندورفر یک شرکت اتریشی بود که کار این شرکت بصورت تخصصی مربوط به تولید پیانو می‌شد.

شرکت بوزندورفر در سال ۱۸۲۸ میلادی توسط ایگناز بوزندورفر (Ignaz Bösendorfer) تاسیس شد و از سال ۲۰۰۸ میلادی به بعد، یعنی پس از خرید این شرکت توسط کمپانی یاماها؛ محصولات این شرکت با برند YAMAHA به بازار‌های جهانی عرضه شد.

YAMAHA TF RACK Digital mixer
YAMAHA TF5 Digital mixer
YAMAHA TF3 Digital mixer
YAMAHA TF1 Digital mixer
YAMAHA QL5 Digital mixer
YAMAHA QL1 Digital mixer