اعمال افکت در مستر

اعمال افکت در مستر

اعمال افکت در میکسر دایناکورد

اعمال افکت و تنظیم میزان حجم افکت های صوتی بسیار مهم است. اینکه شما چه میزان افکت صدا را برای یک کار صوتی تنظیم کنید، به شما کمک می‌‌کند در صدای خروجی، صدای افکت شما تمیز و بدون هیچ نویزی باشد.

اگر موفق به تنظیم صحیص افکت صوتی شوید ولی نتوانید میزان درست آن را در خروجی های میکسر تنظیم کنید ، افکت شما خراب می‌شود.

چراغ پیک افکت

اگر در میکسرهای دایناکورد ، بالای فیدر های افکت ( که به رنگ سبز می‌باشند ) را نکاه کنید، خواهید دید دو چراغ به رنگ های سبز و قرمز وجود دارد. چراغ پیک افکت به رنگ قرمز است.

این چراغ ها زمانی روشن می‌شود که ورودی افکت ردیف صدای میکروفن ( Line ) بیش از حد زیاد باشد. یا اگر بخوام ساده تر بگم، این چراغ زمانی روشن می‌شود که افکت صدای شما دیستورت شود.

برای مثال اگر صدای افکت یک ردیف صدا (FX1)، را تا آخر باز کنید به احتمال زیاد چراغ پیک افکت ( Fx Pk ) روشن خواهد شد. اگر دیدید در زمانی که خواننده در حال خواندن است این چراغ روشن می‌شود، حتما افکت را کمتر کنید.

چون در صورت روشن شدن این چراغ صدای افکت به شدت با اُفت کیفیت مواجه می‌‍شود. در واقع به زبان ساده افکت شما در حال دیستورت شدن است.

دکمه افکت

در پایین چراغ پیک افکت ( Fx Pk ) یک چراغ سبز رنگ وجود دارد. این چراغ نشان دهنده ی روشن یا خاموش بودن فکت داخلی دستگاه می‌باشد. زمانی که این چراغ روشن است، این بدین معناست که افکت داخلی دستگاه فعال است.

حالا ممکن است شما به دلایل مختلف افکتی در صدای خروجی نداشته باشید ، ولی افکت داخلی دستگاه فعال است. در کنار این چراغ سبز رنگ یک سوییچ وجود دارد که شما با استفاده از آن می‌توانید افکت داخلی دستگاه را خاموش یا روشن کنید.

خب ناگفته نماند افکت میکسر ها از طریق کنترل “FootSwitch” یا دستگاه “MIDI” قابل کنترل است. در بیشتر میکسرها زمانی که شما کنترل های خارجی برای کنترل افکت به دستگاه میکسر اضافه می‌کنید، کنترل داخلی افکت از کار می‌افتد.

پی اف ال افکت

برای اعمال بدون مشکل افکت و اینکه صدابرداران کمتر دچار اشتباه شوند، در میکسرهای دایناکورد یک دکمه پی‌اف‌ال ( PFL ) برای بخش افکت قرار داده شده. این دکمه به شما کمک می‌کند تا قبل از اینکه افکتی بر روی صدای خروجی اعمال کنید، آن را بشنوید.

اگر به خواطر داشته باشید همان طور که در مطالب قبلی گفتم، این دکمه قبل از مدار فیدر هاست. یعنی اگر فیدر به طور کامل بسته باشد شما باز هم می توانید صدا را از طریق دکمه پی‌اف‌ال ( PFL ) بشنوید.

حجم صدای خروجی این دکمه مستقل و از قبل تنظیم شده است و من فکر می‌کنم میزان صدای افکت خروجی این دکمه برابر 0db می‌باشد. یعنی از نظر من زمانی که شما این دکمه را روشن می‌کنید صد درصد صدای افکت خروجی را می‌توانید از طریق خروجی Phone گوش کنید.

 

پی اف ال افکت

 

فیدر های افکت

در پایین دکمه پی‌اف‌ال ( PFL ) افکت های صوتی دو عدد فیدر استریویی ( Effect Fader ) قرار دارد. این فیدرها برای تنظیم حجم افکت اعمال شده در هر ردیف میکروفن استفاده می‌شود.

زمانی که شما این فیدرها را به سمت بالا حرکت می‌دهید صدای افکت بیشتر می‌شود.

و زمانی که این فیدرها را کاهش می‌هید میزان افکت اعمال شده بر روی صدای خروجی کمتر می‌شود. نا گفته نماند کارایی این ولوم ها به میزان ولوم افکت ( Fx1/Fx2 ) در هر ردیف صدا بستگی دارد.

این بدین معناست که اگر صدای افکت شما در یک ردیف صدا بسته باشد، منطقی است که افکتی بر روی آن ردیف صدا اعمال نمی‌شود. معمولا میزان ولوم افکت ( Fx1/Fx2 ) را به گونه ای تنظیم می‌کنند که فیدر های افکت در نزدیکی عدد -0- قرار بگیرد.

البته تنظیم این فیدر ها به نوع افکت اعمال شده و میزان فیدبک نیز مربوط می‌شود که من در مطالب آینده به آنها خواهم پرداخت.

برای آموزش چگونگی تنظیم افکت پیشنهاد می‌کنم این مطلب را بخوانید.

این مقاله را به زبان دیگر ببینید:

Leave your comment